Kosmetyki nawilżające to jedne z najczęściej wybieranych preparatów do pielęgnacji ciała. Mimo że pozornie są do siebie bardzo podobne, to jednak każdy z nich znajduje swoje zwolenniczki, ale i przeciwniczki, które niechętnie z nich korzystają. Stosowanie kosmetyków nawilżających co najmniej dwa razy dziennie pozwoli Ci stosunkowo szybko odczuć pierwsze efekty pielęgnacji. Dowiedz się o właściwościach poszczególnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji ciała, a także poznaj ich wady oraz zalety, które pomogą Ci w wyborze najlepszego kosmetyku.

Mleczko do ciała

Mleczko to jeden z najczęściej wybieranych kosmetyków nawilżających wśród pań. Cieszy się niezwykłą popularnością szczególnie latem, kiedy potrzebujemy nawilżenia przy pomocy lekkiej substancji, która nie pozostawi po sobie tłustej pozostałości. Mleczko zazwyczaj posiada w swoim składzie zdecydowanie mniej tłuszczów niż balsam – zazwyczaj mniej niż 10%. To jednak właśnie tłuszcze w dużej mierze są odpowiedzialne za pozostawanie wody w strukturach skóry, a więc długotrwałe nawilżenie. Jako że mleczko posiada ich niewiele, wskazane jest, aby używać je regularnie. Mleczko nie nada się do wyjątkowo suchej skóry – należy wówczas postawić na bogatszy skład kosmetyku, a więc z dużą zawartością olejków. Trzeba jednak przyznać, że mleczko do ciała ma wyjątkowo lekką formułę, która bardzo szybko się wchłania, dlatego będzie idealne dla osób, które nie mają problemu z częstym przesuszaniem się naskórka.

Balsam – wady i zalety

Klasyczne balsamy składają się zazwyczaj z roztworu specjalnej żywicy i zatopionych w niej olejków eterycznych. Balsamy z reguły wchłaniają się zdecydowanie dłużej niż mleczka do ciała, jednak ze względu na większą zawartość odżywczych substancji, utrzymują się dłużej na powierzchni skóry. Ilość tłuszczy w balsamie wynosi zazwyczaj od 10 do 30%, wyróżnia się on także bardziej aksamitną konsystencją.

Obecnie balsamy są tworzone również po to, by walczyć z konkretnymi przypadłościami skóry. Mamy więc do wyboru balsamy nawilżające, ujędrniające, odżywcze, brązujące, łagodzące i wysmuklające.

Fluid – innowacyjna formuła

Fluid to niezwykle odżywczy kosmetyk, oparty na innowacyjnej i lekkiej formule, który łączy w sobie delikatne właściwości balsamu i mleczka. Fluid ma niemal konsystencję wody, przez co bardzo szybko rozsmarowuje się na powierzchni skóry. Jest on dodatkowo ceniony za szybkie wchłanianie, dzięki czemu można go aplikować codziennie rano – nawet gdy spieszymy się do szkoły lub pracy. Przykładem znakomitego kosmetyku jest fluid Lipikar La Roche-Posay. Zawiera on Niacynamid, który chroni skórę od zewnątrz przed szkodliwymi czynnikami, a także masło karite i glicerynę, których zadaniem jest nawilżanie naskórka.

Zaletą tych trzech wymienionych powyżej kosmetyków jest bardzo łatwa ich aplikacja. Opakowania zazwyczaj zawierają aplikator, dzięki któremu można dozować nakładaną ilość kosmetyku.

Masło do ciała

Masło do ciała to kosmetyk, który posiada konsystencję podobną do masła wykorzystywanego w kuchni. Wydaje się zazwyczaj twarde, jednak mięknie przy kontakcie ze skórą – roztapia się na jej powierzchni i daje wrażenie bardzo kompleksowego nawilżenia. Większość maseł jest tworzona z myślą nie tylko o nawilżeniu skóry tymczasowo, ale również zabezpieczeniu jej przed wysychaniem przez dłuższy czas. Masła do ciała są bardzo gęste i kremowe, dlatego świetnie ukoją suchą, podrażnioną i szorstką skórę. Problematyczna może być jedynie ich aplikacja – zazwyczaj są zamknięte w zakręcanych pudełeczkach bez żadnego aplikatora. Masła polecane są do stosowania szczególnie w okresie zimowym, kiedy to skóra wyjątkowo cierpi z powodu wysuszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ