Niektóre rodzaje trądziku mogą pozostawiać na skórze trwałe ślady w postaci blizn zanikowych. Są to mało estetyczne i trudne do ukrycia zmiany, które w sposób szczególny doskwierają młodym osobom. Uczucie wstydu i skrępowania z powodu szpecących blizn na twarzy mocno motywuje do ich energicznego leczenia. I słusznie, bowiem im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepsze będą efekty. Już na samym początku trzeba jednak uświadomić sobie, że najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie leczenie blizn po trądziku w gabinecie u dermatologa. A konkretnie, leczenie ich przy pomocy kilku wybranych metod: złuszczania chemicznego, mikrodermabrazji, laseroterapii czy mikronakłuć.

Usuwanie blizn potrądzikowych: złuszczanie i mikrodermabrazja

U niektórych młodych ludzi blizny bardzo dobrze reagują na najprostsze zabiegi złuszczania chemicznego czy mikrodermabrazji. Zabiegi te powtarza się w kilku seriach, niekiedy z kilkumiesięcznymi przerwami. Wbrew pozorom dobry rezultat końcowy nie wynika ze ,,starcia” blizny, lecz z pobudzenia skóry do regeneracji. Na efekt trzeba jednak trochę poczekać, dlatego młodzi ludzie decydujący się na redukcję blizn po trądziku przy pomocy mikrodermabrazji lub zabiegów złuszczających, muszą przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość.

Laserowe usuwanie blizn po trądziku

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych w Klinice Miracki to najnowocześniejsza i najskuteczniejsza metoda leczenia tego typu niedoskonałości. Większość znajdujących się na rynku laserów to lasery frakcyjne (CO2, IPixel, Harmony Alma), które pozwalają zastosować metodę intensywnej ingerencji przy jednocześnie małym ryzyku powikłań. Lasery te zapewniają dobre i szybkie gojenie się skóry, a także widoczną poprawę jej kondycji już po 2-4 zabiegach. W Klinice Miracki spotkamy się jednak również z przełomową technologią pikosekundową (laser PicoSure), która pozwala pozbyć się nieestetycznych przebarwień jeszcze szybciej i skuteczniej. Po zabiegach z wykorzystaniem laserów skóra może być delikatnie obrzęknięta czy zaczerwieniona, ale pacjent nie musi rezygnować ze swoich codziennych zajęć, jak w przypadku wielu innych metod.

Leczenie blizn potrądzikowych: mezoterapia

W niektórych przypadkach blizny potrądzikowe można leczyć metodą mikronakłuć – przy użyciu kaniuli lub innego specjalnego urządzenia. Niekiedy lekarze polecają specjalny rodzaj mezoterapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, jednak dla młodych osób zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pobudzanie regeneracji skóry przy pomocy tradycyjnej mezoterapii. Zabieg ten pozwoli mechanicznie oderwać zwłókniałą tkankę od podłoża i zapoczątkować jej prawidłowe gojenie, dzięki czemu z czasem tkanka, na której znajdują się blizny, zostanie zastąpiona zdrową skórą.

W każdym z tych przypadków trzeba jednak liczyć się z koniecznością wykonania kilku zabiegów, aby uzyskać zadowalające efekty, a także z prawdopodobieństwem, że ślad po bliźnie (w postaci odbarwienia czy bardziej porowatej struktury skóry), w mniejszym lub większym stopniu, może być nadal widoczny.

Artykuł powstał we współpracy z Klinika Mracki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ