Pielęgnacja zębów podczas stosowania aparatu ortodontycznego jest znacznie trudniejsza. W tym okresie szczególnie należy zatroszczyć się o zapobieganie powstawaniu ubytków. Pomiędzy zamkami aparatu często gromadzą się resztki jedzenia, które są doskonałą pożywką dla najróżniejszych bakterii powodujących ubytki. Większa liczba zakamarków, do których trudno dotrzeć przy użyciu tradycyjnej szczoteczki, zwiększa ryzyko powstania płytki nazębnej. Dodatkowo, osoby noszące aparat ortodontyczny dużo częściej mają nieświeży oddech. Mogą pojawić się również choroby dziąseł. W utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej niezbędne jest systematyczne i dokładne mycie zębów po każdym posiłku. Konieczne jest również stosowanie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi oczyszczenie powierzchni zamków. Jeśli dopiero zamierzasz założyć aparat ortodontyczny, przygotuj się na dużo częstsze i dłuższe czyszczenie zębów.

Czego unikać podczas prostowania zębów aparatem ortodontycznym?

W trakcie prostowania zębów aparatem ortodontycznym należy unikać wszelkich preparatów wybielających. Zamki uniemożliwiają takim produktom dotarcie do całej powierzchni zęba. Stosowanie takich substancji może spowodować różnicę w odcieniu zęba pod powierzchnią zamka. Ważne jest także używanie specjalistycznych nici dentystycznych przeznaczonych dla osób noszących aparat ortodontyczny oraz dwóch szczoteczek. Jednej wąskiej o spiczastym zakończeniu (tzw. wyciorek), która umożliwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Drugiej tradycyjnej – prosto ścięta z wewnętrzną wnęką, umożliwia czyszczenie przestrzeni między zamkami.

Jak czyścić zęby z aparatem ortodontycznym?

Mycie zębów zajmuje znacznie więcej czasu, jeśli posiada się aparat ortodontyczny. Zęby należy myć do pięciu minut po każdym posiłku, nawet po przekąskach. Po każdym myciu warto upewnić się, że przestrzenie międzyzębowe oraz klamry aparatu są czyste. Dwa razy dziennie należy czyścić je za pomocą małej, wąskiej, stożkowej szczoteczki, która jest do tego przeznaczona. Zalecane jest także wyeliminowanie z diety produktów które mogą uszkodzić zamki. Są to twarde lub kleiste potrawy. Podczas wizyt powinno się również czyścić przestrzenie między zębami za pomocą specjalnego irygatora. Więcej informacji można uzyskać w Smile Design Clinic w Warszawie.

Zalecany proces mycia zębów z aparatem ortodontycznym

  • Szczotkowanie zębów rozpocznij od zewnętrznej strony górnych zębów. Ruchem okrężnym czyść dwa lub trzy zęby za jednym razem. Wykonaj około dziesięciu okrążeń. Pamiętaj, aby trzymać włosie szczoteczki pod kątem 45 stopni.
  • Tym samym sposobem wyczyść wewnętrzną stronę zębów.
  • Wyczyść powierzchnię zębów żujących.
  • Powtórz czynności na górnych i dolnych zębach.
  • Dokładnie wypłucz jamę ustną i szczoteczkę do zębów.

Pamiętaj, aby szczotkować pomiędzy drucikami oraz dziąsłami, żeby usunąć pozostałości jedzenia, które mogło zostać w aparacie.

Ważne zwyczaje

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego zawsze należy mieć przy sobie:

  • pastę przeciwpróchniczą – nie wybielającą (w celu uniknięcia przebarwień),
  • szczoteczkę tradycyjną oraz do czyszczenia trudno dostępnych miejsc,
  • specjalne nici dentystyczne.

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy unikać spożywania produktów:

  • twardych (orzechów, chipsów, kostek lodu itp.),
  • kleistych (gum do żucia, toffi, krówek itp.).

Okres noszenia aparatu ortodontycznego nie należny do najłatwiejszych. Uciążliwe stają się rzeczy, które do tej pory zajmowały tylko chwilkę. Musisz skupiać się na tym, co jesz oraz czy masz dostęp do miejsca, gdzie można umyć zęby. Jednak, gdy uda ci się zakończyć proces ich prostowania, ważne żeby móc cieszyć się nie tylko prostymi, ale i zdrowymi zębami. To drugie w ogromnym stopniu zależy od ciebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ