Łupież obecny na włosach nie tylko sprawia, że czujesz się niepewnie, ale jest również poważnym problemem. Gdy jest nieleczony, może wyrządzić wiele szkód nie tylko wobec włosów, ale i organizmu. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze zdefiniować problem łupieżu, czyli jego przyczyny, w celu skutecznej eliminacji!

Skąd bierze się łupież suchy?

Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu – suchy i tłusty. Łupież suchy jest łagodniejszą odmianą tego defektu, jednak nie oznacza, że niegroźną. Dlatego nie lekceważ go, ponieważ nieleczony doprowadza do pojawienia się łupieżu tłustego, który jest znacznie poważniejszym i niebezpiecznym problemem.

Obecność łupieżu suchego nie jest uwarunkowana wiekiem. Może on dotknąć każdego – zarówno osoby dojrzewające, jak i te, które okres dorastania mają już dawno za sobą. To nie wiek, ale gospodarka hormonalna wpływa na jego pojawienie się, a będąc bardziej dokładnym – zaburzenie jej naturalnych procesów. Gruczoły łojowe nie są wówczas w stanie produkować wystarczającej ilości sebum (naturalnie natłuszczającego łoju), aby dostatecznie nawilżył on skórę głowy. Podczas gdy jest go zbyt mało, skóra jest sucha, a naskórek się łuszczy, co jest widoczne właśnie w postaci łupieżu suchego.

Dodatkowo na jego obecność wpływa (lub go potęguje) nieprawidłowa codzienna pielęgnacja – stosowanie nieadekwatnych produktów kosmetycznych lub stylizacja włosów pianką, żelem lub lakierem.

Objawy łupieżu suchego, czyli jak rozpoznać zbliżający się problem

Cechy określające łupież suchy są tak charakterystyczne, że nie sposób ich nie dostrzec i  nie rozpoznać. Bardzo ważne jest, by obserwować swoją fryzurę i skórę głowy, aby zauważyć je w odpowiednim momencie. To bardzo ważne, ponieważ nieleczony łupież suchy może doprowadzić do pojawienia się łupieżu tłustego – poważniejszego i bardziej niebezpiecznego problemu.

Łupież suchy widoczny jest w postaci małych, białych płatków naskórka. Może on osadzić się albo na skórze głowy, albo też na powierzchni całych włosów. Jeżeli Twoja cera jest sucha i ma skłonności do łuszczenia się, wiedz, że prawdopodobnym jest, iż takie właściwości wykazuje także skóra na głowie.

Zadbaj o skórę głowy, zanim nadejdzie łupież!

Skóra głowy i twarzy niektórych osób jest niezwykle odporna na pojawianie się wszelkich niedoskonałości i problemów. Zazwyczaj ich gospodarka hormonalna jest niczym niezachwiana, a ich cerę można określić normalną. Jednak w większości takich przypadków należy bardzo uważać z traktowaniem włosów, aby nie dopuścić do pojawienia się łupieżu. Dlatego tak ważna jest obserwacja. Dodatkowo zadbaj o odpowiednią pielęgnację włosów – oceń ich potrzeby oraz dobierz takie produkty, które wesprą funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, a nie jej to utrudnią. Jeżeli natomiast łupież suchy już zagościł na skórze Twojej głowy, wybierz dobry szampon przeciwłupieżowy.

Szampon na łupież suchy

Większość szamponów zwalczających łupież posiada rozgraniczenie na jego rodzaj. Dlatego podczas zakupu tego produktu zwróć szczególną uwagę, aby wybrany przez Ciebie kosmetyk był dedykowany problemom związanym z obecnością łupieżu suchego, nie zaś tłustego. Możesz także zakupić taki, który nie uwzględnia takiego podziału i jest przeznaczony po prostu na włosy z łupieżem, np. szampon przeciwłupieżowy Fall-Fight Fructis marki Garnier.

Dzięki wczesnemu podejściu do problemu jesteś w stanie pozbyć się go skutecznie i raz na zawsze. Pamiętaj jednak, aby w szamponach przeciwłupieżowych szukać aktywnie działających składników. W produkcie marki Garnier znajdziesz m.in. zinc pyrithione oraz kwas salicylowy pochodzący z naturalnego źródła, jakim jest kora wierzby. Cenne są także ketokonazol, pirytionian cynku, siarczan selenu oraz piroktolanina.

Sprawdź także, jak poradzić sobie z wypadaniem włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ