Braki w uzębieniu pacjentów stomatologicznych można odbudować na szereg różnych sposobów, także z wykorzystaniem stabilnych i trwałych implantów. Ich zastosowanie likwiduje problemy estetyczne z uzębieniem, ale jednocześnie pacjent ma komfort gryzienia i żucia nawet bardzo twardych pokarmów, bez obaw o wypadnięcie mostu protetycznego czy sztucznej szczęki. Jak odbudowuje się uśmiech w klinikach stomatologicznych?

Stałe i czasowe implanty

Na okres leczenia ortodontycznego stomatolog może zaproponować pacjentowi założenie implantów czasowych, w celu właściwego skorygowania zgryzu i naprostowania krzywych zębów. Czasowe mogą być też wypełnienia – korony, mosty protetyczne lub protezy, które są nakładane na zęby pacjenta podczas kilkumiesięcznej integracji implantu z tkanką kostną danej osoby.

Przy długoterminowej odbudowie zębów pacjenta stosowane są zaś implanty stałe. W odróżnieniu od czasowych, nie są one później wyjmowane z jamy ustnej pacjenta. Stanowią mocowanie dla wyjmowanych protez zębowych, mostów protetycznych lub pojedynczych koron.

Tytanowe czy cyrkonowe?

Implanty zębowe mogą być wykonane z różnych materiałów, ale na ogół jest to tytan, który w implantologii stomatologicznej wykorzystuje się już od 1965 roku. Implanty zębów w renomowanych klinikach, są wykonane z biokompatybilnego tytanu, który u większości ludzi nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Metalowa śruba jest pokryta z zewnątrz biomateriałem różnego rodzaju lub plazmą tlenku tytanu. Takie wszczepy bardzo szybko i bezproblemowo najczęściej zrastają się z otaczającą je tkanką kostną, dlatego będą stanowiły idealnie stabilne podparcie dla każdej korony, mostu protetycznego lub całej protezy.

Oprócz tytanu, implanty są produkowane także z materiałów ceramicznych, dokładnie z tlenku cyrkonu. Dlatego nazywane są implantami cyrkonowymi, ceramicznymi lub pełnoceramicznymi. Wykazują dobrą integrację z organizmem człowieka, są odporne na ścieranie, a jednocześnie wytrzymałe i estetyczne.

Miejsce dokonania wszczepu

Stomatolog przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego musi wybrać miejsce w jamie ustnej, w którym dokona wszczepu. Mierzy także głębokość umieszczenia implantu w żuchwie lub szczęce pacjenta. Na podstawie umiejscowienia implantu w tkance kostnej, można wymienić implanty podkostne, mocowane płytko, powierzchownie, które stykają się tylko z zewnętrzną częścią kości. Wierzchołek implantu pozostaje na zewnątrz dziąsła przez cały czas, a po wygojeniu się rany można na nim mocować korony czy mosty protetyczne. Implanty podkostne są zalecane u pacjentów, których kości mają niewielką gęstość. Wyklucza to osadzenie w prawidłowy sposób drugiego rodzaju implantów śródkostnych. Powinny one zostać wszczepione w kość, budującą szczękę lub żuchwę. Wszczep stomatolog umieszcza w wybranym miejscu i zszywa otaczające dziąsła. Po upływie średnio od 3 do 6 miesięcy implant zrasta się z kością i rozpoczyna się drugi etap odbudowy ubytków zębowych. Szczyt śruby jest wyłaniany i na nim nakładana jest odbudowa protetyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ