Usuwanie zbędnego owłosienia to już nie tylko czysto estetyczny zabieg, ale także czynność higieniczna, która wpływa na polepszenie naszego samopoczucia i wzrost pewności siebie. Do wyboru mamy kilka narzędzi do depilacji, z których każdy wybiera ten odpowiedni dla siebie. Z każdym z nich wiążą się pewne wady i zalety, jednak można je skutecznie zniwelować poprzez prawidłowe przygotowanie skóry do zabiegu usuwania owłosienia. Miejsca poddawane depilacji są wrażliwe, dlatego czynność tę należy wykonywać bardzo ostrożnie i powoli. Dowiedz się, w jaki sposób zniwelować najpopularniejsze podrażnienia po depilacji skóry.

Podrażnienia i krostki po depilacji

Podrażnienia i krostki pojawiają się szczególnie często, gdy depilacji poddamy najbardziej wrażliwe miejsca na naszym ciele. Szczególnie nieestetycznie wyglądają te, w których powstał ropny wykwit. Wiele kobiet uskarża się na ich powstawanie w obrębie bikini. Wykonywanie golenia – szczególnie w okolicach bikini – powinno być zaniechane w trakcie menstruacji, ponieważ skóra jest wówczas wyjątkowo podatna na powstawanie wykwitów. Równie często podrażnienia występują na nogach. Należy posmarować je wtedy mleczkiem o działaniu intensywnie nawilżającym, np. takim jak produkt La Roche-Posay z serii Lipikar.

Podrażnienia bardzo często powodują również uczucie suchości i ściągnięcia skóry po depilacji. Może być to spowodowane brakiem użycia jakiegokolwiek kosmetyku, który ma na celu zabezpieczyć skórę podczas depilacji. Przy korzystaniu z jednorazowej maszynki wskazane jest stosowanie pianki lub żelu do golenia. Tego typu kosmetyki sprawią, że poślizg maszynki będzie zdecydowanie łatwiejszy.

Problematyczne wrastanie włosków

Wrastanie włosków jest mocno związane z metodą depilacji, którą wybraliśmy. Peeling – a więc usunięcie martwych fragmentów naskórka – może delikatnie zniwelować ten problematyczny skutek usuwania owłosienia. Dzięki niemu włoskom będzie zdecydowanie trudniej wrastać w naskórek. Najczęściej przytrafia się to użytkowniczkom jednorazowych maszynek. Narzędzie to – wbrew swojej nazwie i przeznaczeniu – jest wykorzystywane przez nas częściej niż tylko raz. Stępione ostrze maszynki nie tylko utrudnia depilację, ale również sprawia, że na jej powierzchni osadza się zdecydowanie więcej bakterii niż normalnie, a to z kolei przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego.

Wrastanie włosków najczęściej objawia się czerwonymi krostkami, w których został zamknięty odrastający włos. Ze względu na to, że nie wydostał się on na zewnątrz, wrasta do środka – powoduje to powstawanie krostek i czerwonego stanu zapalnego. Przed przystąpieniem do depilacji należy odkazić miejsce, w którym włoski wrosły w skórę. Można to zrobić poprzez potarcie tej okolicy wacikiem nasączonym alkoholem. Pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać powstałych krostek – może się to przyczynić jedynie do dalszego rozprzestrzeniania stanu zapalnego.

Jak łagodzić podrażnienia po depilacji?

Aby załagodzić podrażnienia po depilacji, wykorzystaj w tym celu preparaty dostępne w aptece, które w swoim składzie posiadają takie substancje łagodzące jak panthenol, witamina E lub hydrokortyzon. W przypadku tabletek z witaminą E swobodnie możesz je rozgnieść i nałożyć powstałą substancję na podrażnioną skórę, co szybko przyniesie Ci ulgę. Bardzo korzystne jest również wykorzystanie lodu. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać go bezpośrednio do skóry, a np. przez foliową torebkę lub bawełniany materiał. Lód powinien szczególnie szybko zneutralizować pieczenie i zaczerwienienie. Ważne jest, aby bezpośrednio po depilacji unikać dotykania ogolonych miejsc – dzięki temu nie dojdzie do przenoszenia zarazków pochodzących z dłoni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ