To uciążliwe schorzenie jest jednym z najpowszechniejszych objawów zespołu zaburzeń fizjologii oddychania. Problem chrapania częściej dotyka mężczyzn niż kobiety i jest on związany z wiekiem oraz, w przypadku pacjentek, z okresem menopauzy.

Jakie czynniki składają się na mechanizm chrapania? Przede wszystkim chodzi o polipy nosogardzieli, zaburzony naturalny tor oddychania poprzez przerost migdałków, nagromadzoną tkankę tłuszczową na podbródku, alergiczny nieżyt nosa, przerost małżowin nosowych  oraz anatomiczną budowę przestrzeni górnych dróg oddechowych – wydłużenie podniebienia miękkiego, problem drobnej żuchwy czy przerośnięcia języczka. Schorzenie to wpływa nie tylko na komfort snu osoby chrapiącej, lecz także tej z najbliższego otoczenia.

Nieleczone chrapanie może doprowadzić do rozwoju bezdechu nocnego, który powoduje niedotlenienie organizmu. Konsekwencją niedotlenienia jest podwyższone ryzyko powikłań naczyniowo-sercowych takich jak udar, zawał serca lub nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo, chrapanie powoduje zaburzenia koncentracji, senność w trakcie codziennych aktywności, spadek libido oraz poczucie przewlekłego zmęczenia. Czy schorzenie to jest uleczalne? Jak najbardziej. Najnowsza metoda leczenia bazuje na korzystaniu z lasera, którego działanie może pomóc w pozbyciu się tej nocnej dolegliwości. Przyjrzyjmy się bliżej procedurze zabiegowej.

Na czym polega laserowe leczenie chrapania?

Kuracja nie wymaga stosowania znieczulenia ze względu na nieinwazyjność oraz wysoką tolerancję terapii przez pacjentów. Całkowity tok leczenia składa się z trzech odrębnych zabiegów, wykonywanych w czasie 6 tygodni. Każdy z nich polega na zaaplikowaniu około 8000 impulsów lasera Fotona – Spectro SP w obrębie języczka, łuków podniebiennych, migdałków, podniebienia miękkiego oraz podstawy języka. Celem naświetlania jest przegrzanie wymienionych struktur, które spowoduje stymulację namnażania się włókien kolagenowych. W ten sposób leczony obszar zyskuje na sprężystości, jędrności oraz sztywności, dzięki czemu nie grozi mu wiotkość oraz opadanie podczas snu.

Wskazania pozabiegowe

Dzięki temu, że inwazyjność zabiegu jest minimalna, pacjent bezpośrednio po kuracji może wrócić do codziennych aktywności. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie przebiegu terapii obszaru zabiegowego nie wolno forsować. W związku z tym, nie zaleca się picia zbyt zimnych ani zbyt gorących napojów oraz spożywania potraw zawierających bardzo pikantne przyprawy.

Efekty kuracji

Dzięki zastosowaniu lasera, przy leczeniu bezdechu śródsennego oraz chrapania, możliwa jest całkowita likwidacja problemu lub radykalna redukcja tych dolegliwości. Aby zabieg przyniósł pożądane efekty, należy go powtórzyć w serii po trzy, każdy w odstępie co najmniej 6 tygodni. Całkowite rezultaty utrzymują się do roku od zakończenia terapii.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Leczenie chrapania przy pomocy lasera dedykowane jest dla wszystkich osób zmagających się z zaburzeniami snu pod postacią bezdechu śródsennego oraz uporczywego chrapania.

Zabieg przy użyciu lasera Fotona jest bezpieczny, dzięki czemu jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonania może być aktywna infekcja gardła. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg laserowy nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących, osób z chorobami nowotworowymi, padaczką, cukrzycą oraz żółtaczką typu B i C.

Więcej informacji można znaleźć na stronie ośrodka laseroterapii LASERMED na Podhalu: http://www.lasermed.com.pl/30/chrapanie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ