Czym jest tyłozgryz? Najprościej rzecz ujmując, jest to wada zgryzu, polegająca na przesunięciu do tyłu dolnego łuku zębowego względem górnego. Głównymi przyczynami powstawania tego schorzenia są: krzywica, nieprawidłowe leczenie ortodontyczne w dzieciństwie, polegające np. na niewłaściwym usuwaniu mlecznych zębów oraz nawyki ruchowe narządu żucia, takie jak oddychanie przez usta oraz ssanie palca. Istnieje także możliwość dziedziczenia tyłozgryzu.

Jak można sobie z tym radzić? Jeśli leczenie ortodontyczne, polegające na zastosowaniu tzw. kamuflażu ortodontycznego (usunięcie pierwszych lub drugich przedtrzonowców w obu łukach) nie pomoże, konieczne będzie podjęcie leczenia chirurgicznego lub założenie specjalnego aparatu Herbsta, który pomoże skorygować tyłozgryz.

Jak działa aparat Herbsta?

Zawias ma za zadanie wysuwać żuchwę pacjenta za pomocą tulei wykonanych z metalu, które są przykręcone za pośrednictwem śrub do konstrukcji aparatu przy górnych zębach trzonowych oraz dolnych kłach. W ten sposób aparat Herbsta poprawia rysy twarzy, jak i koryguje niewłaściwe położenie żuchwy. Dzięki działaniu delikatnego mechanizmu ślizgowego żuchwa nie przesuwa się do tyłu. Nie ma to negatywnego wpływu na jedzenie, zamykanie czy otwieranie jamy ustnej. Istnieje jedynie możliwość częściowego ograniczenia ruchów szczęki w bok, jednak nie jest to uciążliwe.

Jaka jest budowa aparatu?

Zawias Herbsta jest aparatem dwuszczękowym, zakładanym na stałe. Jego elementy są całkowicie ukryte w jamie ustnej. Składa się on ze specjalnych pierścieni, umieszczonych na czterech zębach szczęki – najczęściej na czwartych, przedtrzonowych oraz szóstych, trzonowych, a także czterech zębach żuchwy – trójkach i szóstkach – trzonowcach.

Górne i dolne pierścienie połączone są drutem, który przebiega na podniebieniu (w przypadku konstrukcji górnej) oraz od wewnętrznej strony zębów żuchwy (w przypadku konstrukcji dolnej). Dolne oraz górne elementy połączone są tulejami ustawiającymi i utrzymującymi żuchwę w odpowiedniej pozycji. Każdy taki aparat jest indywidualnie dostosowywany do pacjenta i wykonywany przez wykwalifikowanego technika.

W zależności od wskazań lekarza zawias mocuje się w jamie ustnej za pomocą specjalistycznego cementu na okres od około 3 do 12 miesięcy.

Jak postępować po założeniu aparatu Herbsta?

Zdarza się, że po umieszczeniu aparatu w jamie ustnej mogą wystąpić dolegliwości – trudności przy porozumiewaniu się, nadwrażliwość czy otarcia ścian policzków. Dzięki treningowi, jakim jest głośne czytanie i długie rozmowy, możemy szybciej przyzwyczaić się do ograniczonej przez aparat przestrzeni, która powoduje trudności w mowie. Płukanie jamy ustnej roztworem wody z solą stanowi rozwiązanie problemu nadwrażliwości.

Jeśli natomiast aparat ociera się o ścianki policzków, powodując dyskomfort, możemy zakupić specjalny wosk ortodontyczny, który będzie chronił przed podrażnieniami, Lekarze zalecają także spanie na plecach po to, aby tuleje aparatu nie uciskały jamy ustnej. Zamiast tego można również stosować na noc ligninę, która jest równie skutecznym sposobem na wystające elementy.

Dodatkowymi zaleceniami przy noszeniu aparatu Herbsta jest ograniczenie spożywania lepkich oraz twardych pokarmów, które mogłyby utrudnić dbanie o higienę jamy ustnej oraz spowodować mechaniczne uszkodzenia aparatu. Należy także w szczególności dbać o higienę – zawiasy Herbsta muszą być bardzo dokładnie oczyszczone.

Więcej informacji można znaleźć na stronie kliniki stomatologicznej Smile Design Clinic w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ