Popularnie nazywane kurzajki to brodawki wirusowe, które atakują nie tylko dłonie czy plecy, ale również stopy. Zdarza się, że są mylone z odciskami, bagatelizowane przez osoby dotknięte tą przypadłością i w konsekwencji rozprzestrzeniane. Z tego powodu, bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy oraz jak najszybsze leczenie. Te nieestetyczne zmiany skórne potrafią bowiem uprzykrzyć życie i są zagrożeniem również dla dzieci. Warto dowiedzieć się więc, czym dokładnie są i jakie istnieją metody na ich likwidację!


Kurzajki – czym są i jak wyglądają?

Za powstanie kurzajki, odpowiada wirus HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Kiedy choroba atakuje stopy, najczęściej na ich podeszwach pojawiają się niewielkie wgłębienia z małymi, czarnymi punktami lub są to zmiany skórne całkowicie płaskie. Tego rodzaju objawy niewątpliwie powinny Cię zaniepokoić! Jeśli więc zauważysz u siebie symptomy, zgłoś się do specjalisty. Bo choć wyglądają podobnie do odcisków, nie znikają same, wraz z upływem czasu! O to, żeby przestały istnieć i roznosić się po innych obszarach ciała, trzeba się postarać. Jak informują specjaliści z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie, pomimo, że kurzajki nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia, jednak zdecydowanie przeszkadzają, a także powodują dyskomfort u osób zakażonych, z racji swojego nieestetycznego wyglądu.

Jakie są przyczyny powstawania kurzajek?

Kurzajki powoduje wirus HPV, którym łatwo się zarazić, wystarczy dotknięcie miejsca zakażonego. Najczęstszą przyczyną tego, że na skórze pojawiają się brodawki, jest także słabsza odporność organizmu, na przykład pod wpływem stresu, w czasie ciąży, wskutek zaburzeń hormonalnych czy po dużym wysiłku fizycznym. Niewielkie otarcia czy skaleczenia również mogą przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa występowania tego schorzenia.

Kiedy zgłosić się na leczenie brodawek wirusowych?

Brodawki wirusowe powinny być leczone niezwłocznie po zauważeniu pierwszych symptomów, w postaci jednopunktowej zmiany skórnej. Po pierwsze dlatego, że mogą być one rozprzestrzenione także po innych miejscach ciała. Poza tym, wirus HPV jest łatwo zaraźliwy, szybkie usuwanie go powinno być więc priorytetem również z powodu bezpieczeństwa Twojego otoczenia! Niepokojące objawy warto zgłosić doświadczonemu lekarzowi, który skutecznie pozbędzie się źródła kłopotów i zapobiegnie zaostrzeniu się zmian skórnych. Podolog podejmie właściwą terapię i pomoże Ci uporać się z tym schorzeniem.

Kurzajki – metody leczenia

Brodawki wirusowe powinny być odpowiednio i kompleksowo leczone. Dobrze, jeśli obejrzy je podolog, wskazane jest też ich fizyczne usuwanie z powierzchni skóry przez specjalistę oraz stosowanie preparatów zewnętrznych, wspomagających proces leczenia. Pamiętaj, że im wcześniej zgłosisz się do lekarza, w sytuacji, kiedy objawy nie są jeszcze bardzo nasilone, tym krócej będzie przebiegała terapia i mniej inwazyjnie! Metody, które mają na celu szybki powrót do zdrowia, są dobierane w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Brodawki wirusowe jak zapobiegać dalszym zakażeniom?

Zapobieganie dalszym zakażeniom polega na zachowaniu ostrożności w miejscach publicznych, takich jak sauna, basen czy sale treningowe, ponieważ na zarażenie się kurzajkami są szczególnie narażone wilgotne miejsca skóry. Należy pamiętać o noszeniu swoich klapek, ręcznika i dokładnym wysuszeniu ciała po każdej wizycie w tego typu miejscu. Pamiętaj, że brodawki wirusowe mogą występować nie tylko na podeszwach stóp, ale również na dłoniach, ramionach oraz palcach, co stwarza dodatkowe ryzyko zarażenia się!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia kurzajek, zajrzyj na stronę satin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ