Lenistwo to chyba najgorsza z wad każdego człowieka. Nie robimy wielu rzeczy, ponieważ po prostu nam się nie chce! Wolimy poleżeć na łóżku, oglądać ulubiony serial lub film, a do tego przegryzając słodką lub słoną i niezbyt zdrową przekąskę. Niestety, potem patrząc w lustro nie jesteśmy zadowoleni z tego, co widzimy. Dlatego zamiast się lenić, należy zacząć uprawiać sport.

Stop rozpuście!

Wiadomo jak ciężko jest przezwyciężyć nasze nawyki. Kluczowe, szczególnie dla początkujących, jest aby podjąć stanowczą decyzję o tym, że zaczynamy uprawiać sport. Nie ukrywając początki będą bardzo trudne. Dlatego ważna jest właściwa motywacja. Nie można się od razu zrażać, bo jak wiadomo, nie ma nic od razu. Najważniejsze jest, aby skończyć z leniwym trybem życia, podnieść się z łóżka i zacząć uprawiać sport.

Sport… sport – ale jaki?

Ważne jest, aby wybierając sport dla siebie kierować się swoimi upodobaniami. Jeśli zaczniemy uprawiać sport, za którym nigdy nie przepadaliśmy, to nie odniesiemy fenomenalnych rezultatów, a po jakimś czasie zrezygnujemy.. Dlatego warto zastanowić się, jaki sport lubimy uprawiać i spróbować go wykonywać. Jeśli nie lubimy biegania, to może warto zamiast tego wybierać się na długie spacery. Co prawda kalorii spalimy nieco mniej, ale nasze ciało pozostanie w ruchu. Możemy też spróbować nowych dyscyplin i czynności. Bardzo ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się rolki lub rower, który jest bardzo polecany przez specjalistów, gdyż podczas jazdy na nim pracują w tym samym czasie wszystkie nasze mięśnie. Dla osób lubiących wyzwania interesująca może być wspinaczka górska. Jest to doskonały sposób na poprawienie wydolności organizmu. W ten sposób spalisz setki kalorii, a dodatkowo podbuduje to twoją motywację do działania, gdy będziesz w stanie pokonywać coraz to dłuższe dystanse.

Postaw sobie cel

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, że od jakiegoś czasu zaniedbaliśmy nasz wygląd i postawić sobie określony cel. Nie można jednak przesadzić, bo to do niczego dobrego nas nie doprowadzi. Należy oszacować nasze realne możliwości, a potem jeśli uda się nam je osiągnąć, zacząć wyznaczać sobie trochę większe.  Możemy ustalić sobie dystans do przebiegnięcia lub przejścia, jeśli po jakimś czasie nie sprawia nam większego kłopotu, można go wydłużyć. Tak samo możemy zrobić w przypadku jazdy na rolkach, rowerze lub wspinaczki górskiej. Ważne, aby zastosować metodę małych kroków i powoli, w miarę naszych możliwości je poszerzać. Pamiętajmy, że nie do wszystkiego możemy dojść, tylko potrzebujemy na to czasu.

Śledzenie postępów

Aby lepiej osiągać zamierzone cele należy kontrolować swoje postępy. Możemy zapisywać swoje osiągnięcia lub używać do tego specjalnych aplikacji w telefonie, czy też specjalnych urządzeń. Jeśli komuś zależy na utracie wagi powinien, co jakiś czas ważyć się, żeby sprawdzić jakie postępy osiąga. Powinien też mierzyć objętość swojego ciała, czyli ile centymetrów ubyło w klatce piersiowej, w talii, w ramionach, w biodrach, w udach, itd.  Monitorowanie tych rzeczy sprawi wiele satysfakcji, a dodatkowo jeśli zauważymy znaczne postępy, zmotywuje nas to do dalszego działania. Nie ma lepszej nagrody niż widok swoich postępów.

Mała nagroda

Nie można zapomnieć o nagradzaniu siebie za osiągnięte postępy. Nagroda w postaci chwili relaksu przy kominku z ulubionym napojem, jest jak najbardziej na miejscu. Zwłaszcza, gdy mamy świadomość, że tego dnia bardzo aktywnie spędziliśmy dzień. Jak wiadomo, po treningu należy zjeść coś słodkiego, a to również jest nie lada nagroda. Nie wolno sobie folgować w kwestii węglowodanów, więc ciastko białkowe będzie tutaj odpowiednie. Takie małe nagrody umilają ciężką pracę jaką wykonujemy każdego dnia.

Uprawianie sportu nie jest czymś strasznym. Najważniejsze jest aby zacząć i znaleźć taki, który będzie się nam podobał. Postawić przed sobą cel i do niego dążyć. Efekty naszej pracy są naprawdę motywujące, a z czasem sport, który zaczęliśmy uprawiać stanie się nieodłącznym elementem naszego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ