Czym jest endokrynologia?

Endokrynologia to dział medycyny, który zajmuje się chorobami dokrewnymi, wydzielającymi hormony, a także zaburzeniami hormonalnymi. Jest ona powiązana z medycyną wewnętrzną, która zajmuje się problemami narządów wewnętrznych. Łączy się ona również z innymi dziedzinami medycyny. Ogólnie mówiąc, hormony są odpowiedzialne za przekazywanie informacji, a tym samym regulowanie wszelkich czynności życiowych w organizmie. Wydzielane są one do układu krążeniowego. Hormony wydzielane są przez większość tkanek i narządów. Niejednokrotnie ciężko rozróżnić hormony pojmowane w klasyczny sposób, a substancje parakrynne, które wydzielane są miejscowo. Neuroprzekaźniki z kolei mają znaczącą rolę w układzie nerwowym.

Istnieje grupa charakterystycznych schorzeń, którymi endokrynologia zajmuje się głównie w praktyce. Schorzenia te związane są z pracą konkretnych gruczołów. W przypadku tarczycy leczy się nadczynność lub niedoczynność tarczycy oraz wole guzowe obojętne. Jeśli chodzi o jajniki, endokrynologia zajmuje się zaburzaniami cyklu miesiączkowego, a także bada zespół policystycznych jajników. W przypadku nadnerczy endokrynolodzy zajmują się guzem nadnercza, chorobą Addisona, zespołem Cushinga oraz hiperalsosteronizmem. Endokrynolodzy oprócz wyżej wymienionych chorób zajmują się również uzupełnianiem braków hormonalnych u kobiet w okresie przekwitania, czyli po przebytej menopauzie. U mężczyzn endokrynolog zajmuje się leczeniem hormonu wzrostu.

Zapisz się na wizytę

Warto profilaktycznie zapisać się na wizytę do endokrynologa. Dzięki temu ewentualne zmiany zdrowotne będzie można wykryć zdecydowanie wcześniej i podjąć odpowiednie leczenie, dzięki któremu choroba się cofnie, a my będziemy mogli nadal cieszyć się zdrowiem i pełnią życia. Niektóre osoby mają podwyższone ryzyko zachorowalności na choroby dokrewne. Związane jest to z uwarunkowaniami genetycznymi czy prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Ryzyko zachorowalności można zmniejszyć do minimum, zmieniając swój tryb życia na bardziej korzystny.

Co należy do zadań endokrynologa?

Endokrynolog ma za zadanie odkryć przyczynę choroby, a także jej podłoże.
Przez to będzie można ją całkowicie wyleczyć. Wizyta u lekarza rozpoczyna się od wywiadu środowiskowego na temat pacjenta. Podczas rozmowy omawiane są wszelkie dolegliwości chorego, a także ich przyczyny. Po takiej rozmowie wybierana jest najbardziej korzystna metoda leczenia. Istotne jest również ograniczenie objawów. Dzięki temu będzie można podjąć odpowiednią terapię. Oprócz przyjmowania leków ważne jest zdroworozsądkowe zachowanie i przestrzeganie zaleceń lekarza oraz utrzymanie samodyscypliny i kontroli nad organizmem.

Stosując się do zasad wyznaczonych przez lekarza prowadzącego jesteśmy w stanie żyć z chorobą przez wiele lat, a nawet całkowicie ją pokonać. Jest to wspaniała wiadomość dla wszystkich tych, którzy obawiają się, że nie dadzą rady pokonać choroby. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego, a co najważniejsze wykwalifikowanego specjalisty. W porę postawiona diagnoza poprowadzi Cię ku zdrowemu życiu.

W naszej klinice uzyskasz specjalistyczną pomoc z zakresu endokrynologii. Będziesz mógł również wykonać badanie USG tarczycy.
Wejdź na stronę www.ortodentika.pl i sprawdź ofertę naszej kliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ