Utracony ząb to bolączka wielu osób. Powody mogą być różne, czasem tracimy ząb na skutek wypadku, nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zaniedbania lub kłopotów zdrowotnych. Za każdym razem to jednak problem nie tylko medyczny, lecz także estetyczny. Nieposiadanie zęba wprawia w zakłopotanie, powoduje większą samokontrolę, co bywa jednak uciążliwe. Wstydzimy się uśmiechać, zdarza się, że wycofujemy się z życia towarzyskiego, przestajemy ,,bywać”. Jesteśmy skrępowani i boimy się reakcji otoczenia. Taki problem należy jak najszybciej rozwiązać. Warto reagować od razu, nie czekając aż brak jednego zęba przyczyni się do osłabienia pozostałych. Specjaliści z warszawskiej ORTOFAN Clinic jako sposób na odzyskanie utraconego zęba wskazują możliwość założenia korony na implancie. To popularny zabieg, na który decydują się pacjenci pragnący cieszyć się jak najdłużej pełnym uzębieniem.

Co to jest korona na implancie?

Aby nowy ząb w niczym nie różnił się od swego poprzednika pod względem funkcjonalnym i wizualnym, warto zastosować koronę na implancie. Implant to nic innego, jak sztuczny korzeń, który zostaje umieszczony w kości i zastępuje ten naturalny, utracony przez pacjenta. Co ważne, taki nowy korzeń można zastosować zarówno natychmiast po starcie zęba, jak i po pewnym czasie, niezależnie od tego, czy minęły miesiące czy lata i w końcu zapadła decyzja o wstawieniu zęba. Najczęściej implanty przypominają śruby, które zostają wkręcane w kość i tam muszą się ,,przyjąć”. Po procesie gojenia nowy korzeń może posłużyć jako podpora, baza do mocowania, np. korony. Dla osoby, która potrzebuje odbudować więcej niż jeden ząb, istotna będzie wiadomość, że na jednym implancie można czasem osadzić kilka koron. Implant nie tylko pomaga w odzyskaniu utraconego zęba, lecz także zapobiega zanikowi kości lub znacznie ogranicza taką możliwość. Bardzo często w sytuacji, gdy brakuje naturalnego korzenia, zaczyna się proces zanikania kości. Korona ma zaś swoim kształtem oraz barwą przypominać utracony ząb.

Rodzaje koron – wybierz najlepszą dla siebie!

Korony dzielimy ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Niezwykle estetyczne są tzw. korony pełnoceramiczne, których nie sposób odróżnić od naturalnych zębów. Najczęściej stosowane są do uzupełnień brakujących przednich zębów. Ich innowacyjność polega głównie na wspomaganiu komputerowym przy ich projektowaniu oraz zastosowanego materiału, jakim jest np. tlenek cyrkonu (korony Cyrkonia). Z połączenia tych dwóch elementów uzyskujemy niezwykle precyzyjną i bezpieczną koronę. Jak zapewniają eksperci z ORTOFAN Clinic, tlenek cyrkonu charakteryzuje wysoka biozgodność, stąd pewność, że nie wystąpią żadne podrażnienia czy uczulenia. To bardzo istotne przy tego typu ingerencjach w ludzki organizm. Co istotne, tlenek cyrkonu stosowany jest od lat przy tworzeniu endoprotez stawów biodrowych. Ponadto, warto zaznaczyć, że to materiał niezwykle wytrzymały i odporny na ścieranie, dlatego zapewnia długotrwałe użytkowanie. Tego samego rodzaju wysoka jakość charakteryzuje inną koronę pełnoceramiczną – Procera, w której głównym składnikiem jest tlenek glinu. Pacjenci, pragnący odbudować uszkodzone zęby lub pozbyć się luk w uzębieniu, mogą także zdecydować się na korony porcelanowe na podbudowie metalowej złota, metalowej lub ceramicznej. Decyzję najlepiej przedyskutować z lekarzem prowadzącym leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ