Osoby cierpiące na migrenę doskonale wiedzą, jak ta choroba potrafi uprzykrzyć życie. Bardzo silny ból głowy odbiera radość życia, uniemożliwia podejmowanie wszelkich działań, a nawet wykonanie prostych czynności, które podczas migreny stają się wyzwaniem. Od niedawna migrenę z powodzeniem leczy się toksyną botulinową – substancją popularnie stosowaną m.in. w zabiegach odmładzających. Zobacz, na czym polega leczenie migreny botoksem i nie pozwól, aby ból głowy odbierał Ci chęć do życia.

Migrena – jak przebiega, kogo dotyka?

Migrena to schorzenie układu nerwowego objawiające się silnym, pulsującym bólem głowy, przeważnie dotyczącym jej przedniej części. Na schorzenie to znacznie częściej cierpią kobiety niż mężczyźni, przeważnie są to osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, choć z  problemem borykają się także nastolatki i osoby starsze. Migrena objawia się w napadach, które pojawiają się od 1 do 3 razy w miesiącu i trwają od kilku godzin do 3-4 dni. Napady migreny bywają wywoływane przez dany czynnik, może to być stresująca sytuacja, zbyt mała lub zbyt duża ilość snu. Ataki mogą być też związane z warunkami atmosferycznymi, zmianami hormonalnymi, dietą, zażywaniem leków, a u kobiet z cyklem miesiączkowym. Przed wystąpieniem migreny u niektórych osób (około 30%) pojawia się ,,aura’’, czyli trwające od około 10 do 30 minut objawy, takie jak błyski światła, pojawianie się przed oczami świetlnych zygzaków, uczucie mrowienia i drętwienia. To tak zwana migrena klasyczna. Migrena, która nie jest poprzedzona aurą, jest określana mianem zwykłej. Osoba doświadczająca silnego bólu głowy jest wrażliwa na mocne światło, głośne dźwięki i intensywne zapachy. Niekiedy do bólu głowy dołączają objawy, takie jak drażliwość, wymioty i nudności. Występowanie choroby jest uwarunkowane genetycznie, na migrenę cierpi często kilku członków rodziny.

Toksyna botulinowa na migrenę

Podczas zabiegu botoks wstrzykiwany jest w mięśnie, które ulegają napięciu podczas bólów migrenowych. Preparat wiąże się z białkami, blokuje powstawanie impulsów nerwowych, przez co powoduje rozluźnienie mięśni. Zabieg musi poprzedzić szczegółowy wywiad z pacjentem, z którego lekarz dowiaduje się, jak często pojawiają się napady migreny, czy występują objawy towarzyszące i które mięśnie ulegają napięciu. Występowanie migreny u Pacjenta, musi być wcześniej potwierdzone przez neurologa. Specjaliści z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED w Krakowie przekonują, że terapia toksyną botulinową ma długotrwałe działanie. Efekty zabiegu utrzymują się przez kilka miesięcy (nawet do 6), po tym czasie zabieg może być powtórzony. Iniekcja botoksu jest całkowicie bezpieczna, a przy tym szybka – zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. Wstrzyknięcie botoksu nie wymaga rekonwalescencji, bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych obowiązków.

Co decyduje o skuteczności botoksu w leczeniu migreny?

Wśród sposobów walki z migreną najpopularniejsze są środki przeciwbólowe w formie tabletek. Leczenie migreny botoksem to świetna alternatywa dla przyjmowania silnych środków przeciwbólowych. Są one nie tylko mniej skuteczne, lecz także odznaczają się krótszym okresem działania. Toksyna botulinowa to jedna z najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej. To naturalna toksyna produkowana przez niektóre bakterie beztlenowe. Do leczenia migreny wykorzystywana jest toksyna typu A. Duże znaczenie w walce z migreną ma działanie zapobiegawcze, polegające m.in. na unikaniu stresu i stosowaniu zdrowej diety. Nieleczona migrena zmniejsza aktywność cierpiącej na nią osoby i znacznie obniża jakość życia.

Leczenie migreny botoksem jest przeprowadzane w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED w Krakowie. Odwiedź stronę internetową Centrum DER-MED, aby uzyskać więcej informacji o zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ