Problem wysiłkowego nietrzymania moczu doskwiera szczególnie kobietom, a zwłaszcza tym, które mają za sobą ciążę i poród. Ważne jest, aby nie lekceważyć pierwszych oznak tego schorzenia, ponieważ w bardzo krótkim czasie może ono się rozwinąć, a niekontrolowane oddawanie moczu zacznie doskwierać już podczas zwykłego spaceru. Poznaj specyfikę wysiłkowego nietrzymania moczu (oraz innych jego rodzajów) i sposoby jego leczenia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, a dokładniej niemożność kontroli jego oddawania, dotyczy epizodów, kiedy w sposób niezależny od nas dochodzi do jego wycieku. Problem ten pojawia się podczas czynności, które wpływają na zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, a mianowicie są to kaszel, śmiech, kichnięcie, wysiłek fizyczny. Jednak, gdy brak kontroli nad oddawaniem moczu nie zostanie zgłoszony, ale pozostawiony sam sobie, szybko się rozwinie, co może grozić tym, że nietrzymanie moczu będzie doskwierało już przy zwykłym spacerze.

Obok wysiłkowego nietrzymania moczu wyróżnia się również nietrzymanie moczu z parć naglących i mieszane. Z kolei WNM można dodatkowo podzielić na anatomiczne, wynikające z nadmiernej ruchomości cewki moczowej i pęcherza oraz na wysiłkowe zwieraczowe nietrzymanie moczu, będące następstwem osłabienia mięśni zwieracza cewki.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu:

 • ilość ciąży i przebytych porodów;
 • okres (około)menopauzalny;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej, które są następstwem ciąży lub okresu przekwitania;
 • wady wrodzone, np. wada tkanki łącznej;
 • skutek uboczny radioterapii;
 • operacje cewki moczowej.

Konieczność zgłoszenia problemu

Wiele kobiet, które borykają się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, zwyczajnie wstydzi się zgłosić ten problem i poinformować o nim swojego lekarza. Niestety jest to podstawowy błąd, który w bardzo szybki sposób może doprowadzić do rozwoju WNM. Lekarze z Centrum Medycznego Bieńkowski zaznaczają – Jeżeli kobieta zauważy, że nie jest w stanie kontrolować oddawania moczu, powinna jak najszybciej powiedzieć o tym swojemu ginekologowi. To pierwszy i podstawowy krok do dalszych działań w kontekście tego problemu. Nie ma się czego wstydzić i lekceważyć schorzenia. Wcześnie zdiagnozowane można bowiem w bardzo szybki sposób wyeliminować i sprawić, że kobieta będzie mogła swobodnie funkcjonować.

Dodatkowo zanim określi się konkretny tok leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, należy dokładnie zbadać Pacjentkę pod kątem tego problemu. Wykonuje się wówczas niezbędne badania, które wykluczają jedne przyczyny WNM, a wskazują na inne. Szczególnie ważne jest badanie urodynamiczne, które pozwala określić funkcjonalność dróg moczowych podczas zapełniania i opróżniania pęcherza. Istotne znaczenie ma również USG i ogólne badanie narządów jamy brzusznej. Takie podejście do kobiety zapewnia skuteczność leczenia i prawidłowość jego przebiegu.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

WNM można wyleczyć na kilka sposobów, to dlatego tak ważne jest, aby przed wybraniem odpowiedniej metody wykonać szereg badań, które wskażą tę właściwą. Otóż wyróżnia się leczenie zachowawcze, oparte na lekach, fizykoterapii i ćwiczeniach mięśni Kegla. Obok tego można zalecić leczenie laserowe i operacyjne. Zazwyczaj specjalista zaleca leczenie profilaktyczne, a dopiero gdy ono nie poskutkuje lub kobieta zgłosi swój problem zbyt późno, lekarz namawia do zastosowania lasera lub poddania się operacji.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie Centrum Medycznego Bieńkowski w Bydgoszczy.

1 KOMENTARZ

 1. Jedną z zalecanych metod jest stosowanie tak zwanego alarmu wybudzeniowego. Może Pani przeczytać o tym na naszej stronie suchyporanek.pl . Jednocześnie zachęcam do przeczytania informacji równiez o innych formach leczenia.
  Pozdrawiam
  Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ