Myśląc o wizycie u dentysty często mamy przed oczami popularne narzędzia, jakimi posługują się na co dzień stomatolodzy- wyglądające i brzmiące nieprzyjaźnie wiertła. Narzędzia te używane są podczas leczenia kanałowego, przed którym trudno ustrzec się w przypadku procesu chorobowego dotykającego struktury zęba położone głęboko. Jeżeli wizytę u specjalisty odwlekamy w czasie, wzrasta prawdopodobieństwo, że jedynym sposobem leczenia będzie właśnie leczenia kanałowe. Nie musi ono jednak być bolesne- współcześnie leczenie kanałowe przebiega z użyciem mikroskopu, co pozwala zachować najwyższe bezpieczeństwo zabiegu  i zapewnia pacjentowi jak największy komfort. Znieczulenie miejscowe tłumi ból odczuwany podczas procedury.

Kanałowe leczenie zębów przy użyciu mikroskopu endodontycznego

Po raz pierwszy mikroskop stomatologiczny został użyty w Stanach Zjednoczonych w 1978 roku. Na początku nie był entuzjastycznie przyjęty przez środowisko stomatologiczne. Zmieniło się to w latach 90. Wtedy to dentyści na całym świecie uznali go za innowacyjne urządzenie, doskonale sprawdzające się podczas procesu leczenia stomatologicznego. Podobnie było w Polsce- mikroskop endodontyczny zyskał przychylność dość późno. Na szczęście dzisiaj jest on standardową pomocą w gabinetach stomatologicznych, dzięki czemu dzisiaj możemy cieszyć się zaletami takiej terapii.

Mikroskop endodontyczny – do czego tak naprawdę służy?

Mikroskop kojarzy nam się z narzędziem głównie mikrobiologów i diagnostów laboratoryjnych. Tymczasem mikroskop endodontyczny znajduje się w wyposażeniu wielu nowoczesnych klinik stomatologicznych. Dzięki powiększeniu jakie daje, możliwe jest dokładne uwidocznienie i przeanalizowanie pola zabiegowego. Okazuje się, że jest to niezbędne podczas leczenia endodontycznego, tzw. kanałowego, gdzie precyzja odgrywa najważniejszą rolę. Leczenie kanałowe to skomplikowany i czasochłonny zabieg, dlatego nawet wprawni i doświadczeni dentyści wykonują go z u życiem mikroskopu. Leczenie endodontyczne ukierunkowane jest na choroby miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na oczyszczaniu kanałów korzeni zębowych i komory zęba z chorej miazgi. Dzięki powiększeniu mikroskopowym dentysta doskonale widzi pole po jakim porusza się wiertło, dlatego skutki uboczne i komplikacje takiego leczenia są zminimalizowane. Mikroskop ułatwia również oczyszczenie drążonego kanału z pozostałości pozabiegowych oraz wypełnienie kanału specjalnym materiałem- gutaperką. Ponadto nawet jeśli pojawią się jakieś komplikacje zabiegu, ich leczenie również jest ułatwione i przyspieszone.

Wskazania do leczenia endodontycznego za pomocą mikroskopu

Wskazaniem do takiego leczenia są choroby zębów przy współistniejących wadach anatomicznych zęba. Szczególnie polecany jest w przypadku wąskich lub zarośniętych kanałów oraz zakrzywionych korzeni zębów. Standardowe zdjęcia RTG zębów okazują się wtedy niewystarczającą pomocą- ostrość ich obrazu jest znacznie niższa. W szczególnych sytuacjach mikroskop endodontyczny jest niezbędny podczas leczenia. Należy do nich konieczność usunięcia z kanału korzenia zębowego delikatnych złamanych narzędzi oraz perforacja ściany zęba-wyjaśniają specjaliści ze Smile Design Clinic.

Mikroskop endodontyczny- niezbędny nie tylko podczas leczenia kanałowego

Z mikroskopu endodontycznego korzysta się również podczas skalingu zębów, w protetyce oraz mikrochirurgii. Jego zastosowanie pozwoliło na udoskonalenie wielu zabiegów, Jest ułatwieniem zarówno dla lekarza, jak i chorego- pacjenci poddają się leczeniu kanałowemu chętniej i z większym zaufaniem do lekarza, wiedząc, że na bieżąco kontroluje on efekty zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ