Geneza samej nazwy ćwiczeń wywodzi się od nazwiska ich autora. Na początku ubiegłego stulecia niejaki Joseph Humbertus Pilates, niemiecki sportowiec stworzył system ćwiczeń, który dzisiaj jest popularny wśród milionów ludzi. Idei opracowania tego systemu przyświecał jednak cel pomocy sportowcom i tancerzom, którzy doznali kontuzji, aby jak najszybciej mogli wrócić do swoich zajęć.

Podczas uprawiania Pilatesu mięśnie rozciągają się i naprężają, a następnie rozluźniają. Na tym w ogólnym skrócie polega ten rodzaj aktywności fizycznej. Poprawnie wykonywane ćwiczenia wraz z prawidłową techniką oddechu zapewnią nam wysmuklenie i wyszczuplenie sylwetki oraz osiągnięcie prawidłowej postawy. Mięśnie staną się elastyczne, a ciało osiągnie stan idealnej harmonii z umysłem.

W opracowaniu systemu ćwiczeń, autor mógł inspirować się baletem, elementami jogi oraz ćwiczeniami typowo siłowymi. Znanych jest przeszło pięćset ćwiczeń wchodzących w zakres Pilatesu. Nie koncentrują się one tylko na dużych mięśniach, ale zwłaszcza na tych mniejszych. Czasami o istnieniu niektórych mięśni można dowiedzieć się dopiero, kiedy zacznie się uprawiać te ćwiczenia.

Poszczególne ćwiczenia wykonuje się w liczbie mniej więcej dziesięciu powtórzeń, co pozwala nie odczuwać zmęczenia lub znudzenia. Jednorazowy trening przeważnie trwa do półtorej godziny. Optymalne efekty pozwala uzyskać uprawianie Pilatesu co najmniej dwa, a najlepiej trzy razy w ciągu tygodnia.

Pilates w domu? Dlaczego nie!

Jeżeli chcesz wykonywać ćwiczenia Pilates w domowym zaciszu, nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak na początku, warto rozpocząć swoją przygodę w profesjonalnym klubie, aby odpowiednio wdrożyć się w system. Aktywne uczestnictwo w zajęciach z trenerem pozwoli poznać sposób, w jaki należy właściwie wykonywać dane ćwiczenia. Istotne jest, aby nauczyć się odpowiedniego tempa, prawidłowego oddychania podczas ćwiczeń oraz tego, jak napinać konkretne mięśnie.

Przykładowe ćwiczenia

W ramach rozgrzewki wykonaj kilka skłonów, krążenia tułowia, ramion oraz kolan. Możesz także pomaszerować w miejscu. Wdechy powietrza wykonuj nosem, wydechy zaś – ustami.

Po rozgrzewce należy wykonać tak zwaną „setkę”. Połóż się na plecach, wyprostuj nogi, a następnie unieś je prostopadle do podłoża. Wyprostuj ręce i lekko unieś je, wznieś także głowę, kark oraz łopatki. Podnieś odrobinę ręce w kierunku ud, opuść bez dotykania podłoża. Oddychaj, licząc do pięciu. Powtórz ćwiczenie 100 razy.

Następnie wykonaj krążenia nóg. Leżąc, unieś jedną nogę prostopadle do podłoża i zatocz nią w powietrzu trzy okręgi. Wykonaj 20 powtórzeń naprzemiennie obiema nogami, pamiętając, by po każdych trzech okręgach zmieniać kierunek ich zataczania.

W dalszej kolejności jest prostowanie nóg, które podczas leżenia należy unieść pod kątem 45 stopni. Podczas, gdy jedna noga leży nieruchomo, drugą zegnij w kolanie, następnie przysuń ją do klatki piersiowej i powróć do stanu początkowego.

Po wszystkim trzeba rozciągnąć nasze kończyny dolne. Kiedy leżysz, podciągnij kolana do klatki piersiowej i połóż dłonie w miejscach pod kolanami. Napnij mięśnie brzucha i jednocześnie oderwij od podłogi głowę oraz ramiona. Wydychając powietrze wyprostuj nad głową ręce, nogi zaś skieruj do wyprostowania w drugą stronę. Wdychając zaś, wykonaj koło rękami, kolana przemieść od klatki w przeciwną stronę i powróć do pozycji początkowej.

Kto nie powinien ćwiczyć Pilatesu?

Pilates jest jedną z najbardziej bezpiecznych metod aktywności fizycznej. Jednakże, w niektórych, szczególnych przypadkach, przed zabraniem się do wykonywania tego rodzaju ćwiczeń należy zasięgnąć porady lekarza. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim kobiety w ciąży, chociaż tej grupie wręcz zalecany jest Pilates. Panie będące w stanie błogosławionym powinny jednak poinformować instruktora o ciąży. Uważać także powinny osoby z dużą nadwagą oraz cierpiące na schorzenia układu szkieletowego oraz mięśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ