Przetłuszczanie się skóry, zaskórniki, ziemisty koloryt cery, rozszerzone pory, błyszczenie się twarzy na całej jej powierzchni – to cechy typowe dla tłustej cery. Wydawałoby się, że są to problemy typowe dla nastolatek w okresie dojrzewania, jednak prawda jest taka, że mogą one występować u kobiet praktycznie w każdym wieku. Dlatego nierzadko mają z nią do czynienia panie, które przekroczyły już 40 lat. Skąd bierze się problem nadmiernego przetłuszczania i błyszczenia się skóry u cery dojrzałej? I jak pielęgnować ten rodzaj skóry, by znacząco poprawić kondycję cery, a przy tym przeciwdziałać pojawianiu się zmarszczek? Przedstawiamy gamę Normaderm Teint od Vichy.

Problemy cery tłustej a menopauza

Nie da się ukryć, że panie, które przekraczają czterdziestkę, najczęściej wchodzą też w trudny okres menopauzy, który bardzo mocno odbija się na kondycji ich skóry. W tym czasie w organizmie kobiety mają miejsce istotne zmiany hormonalne, które mają ogromny wpływ na sposób pracy gruczołów łojowych. Wytwarzają one wtedy zazwyczaj nadmierną ilość sebum, co powoduje przetłuszczanie i błyszczenie się skóry na całej powierzchni twarzy. Odpowiedzialne są za to w dużej mierze męskie hormony płciowe (androgeny), które w niewielkim stopniu i w określonym momencie życia produkowane są również przez organizm kobiety. Pod ich wpływem gruczoły łojowe pracują znacznie intensywniej, czego efektem jest właśnie tłusta skóra, rozszerzone pory, trądzik czy nieatrakcyjny koloryt cery.

Pielęgnacja cery tłustej

Codzienna pielęgnacja cery tłustej nie jest wcale łatwym zadaniem – trzeba poświęcić jej stosunkowo dużo czasu każdego dnia, by skutecznie zahamować nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe i przywrócić jej komfort. W tym przypadku musimy zadbać nie tylko o to, by walczyć z przetłuszczaniem, ale też zapewnić jej nawilżenie, odżywienie oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ważne jest to, aby osłabić aktywność gruczołów łojowych, a przy tym nawilżyć skórę w taki sposób, by nie naruszyć jej naturalnej flory bakteryjnej.

Oczyszczanie twarzy

Dużo uwagi należy poświęcić na dokładne oczyszczanie twarzy z bakterii oraz wszelkich zanieczyszczeń, które przyczyniają się do nadaktywności gruczołów łojowych oraz pojawiania się na twarzy zmian trądzikowych. Dlatego oczyszczanie twarzy należy przeprowadzać nie przy pomocy zwykłej wody i mydła, lecz specjalnych preparatów dostosowanych do potrzeb cery tłustej. Warto jednak pamiętać o tym, by wybrany preparat myjący nie posiadał w swoim składzie alkoholu – ten składnik powoduje początkowo wysuszenie skóry, a w następnej kolejności nasila pracę gruczołów łojowych i przyczynia się do pogłębienia problemu przetłuszczania skóry. Produkty do oczyszczania twarzy bez alkoholu możemy znaleźć w aptece, np. dermokosmetyki z gamy Vichy Normaderm Teint, które zapewniają bezpieczną i kompleksową pielęgnację skóry skłonnej do niedoskonałości.

Krem do cery tłustej i dojrzałej

Posiadanie cery tłustej ma jedną podstawową zaletę – dzięki grubej warstwie lipidowej naskórka jest ona najbardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV, które odpowiedzialne jest za szybkie starzenie i wiotczenie się skóry. Nie oznacza to jednak, że cera tłusta jest całkowicie wolna od problemu zmarszczek. W tym przypadku musimy postarać się o to, by dany krem do twarzy radził sobie zarówno z oznakami starzenia się skóry, jak również hamowaniem nadmiernej pracy gruczołów łojowych.

Z tym zadaniem doskonale poradzą sobie kremy z retinolem – substancją, która wykazuje działanie złuszczające i odświeżające skórę, a także przeciwdziała zmarszczkom i nadaje cerze ładnego kolorytu. Kilka razy w tygodniu warto zastosować maseczkę na twarz z glinką, jonami cynku lub siarką, która dodatkowo zwęzi pory i oczyści skórę, a także usunie z niej nadmiar sebum. Jeżeli w ciągu dnia czujemy, że nasza skóra nadmiernie się przetłuszcza, nadprogramową ilość łoju możemy usunąć przy pomocy bibułek matujących – doskonale matują skórę, nie uszkadzając przy tym naszego makijażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ