Żylaki są to poszerzenia żył powierzchownych, przez co często są widoczne gołym okiem na skórze. Ich widoczność zależna jest od intensywności poszerzenia. Towarzyszy im wydłużenie i poskręcanie. To przypadłość, która znacznie częściej doskwiera kobietom niż mężczyznom. Wyróżniamy żylaki pierwotne wtórne, o rzadkiej etiologii. Ich występowanie może być spowodowane małą odpornością na rozciąganie, zastojem żylnym – podczas długiego stania w jednej pozycji, zwiększonym ciśnieniem lub nabytymi uwarunkowaniami.

Pajączki naczyniowe to dokładnie teleangiektazja. Są objawem poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych. Widoczne są, podobnie jak w przypadku żylaków, dlatego, iż znajdują się płytko pod skórą. Mają odcień sinoniebieski lub czerwonawy. Spowodowane ciążą, stosowaniem maści zawierających kortykosterydy, marskością wątroby lub przewlekłą niewydolnością żylną.

Skleroterapia – mechanizm zabiegu

Inaczej zwana metodą pianki, obliteracją lub ostrzykiwaniem. To nieinwazyjna i przede wszystkim niechirurgiczna metoda leczenia zarówno żylaków, jak i pajączków naczyniowych. Polega na dostarczaniu w miejsce występowania defektu specjalistycznych preparatów. Są to środki sklerotyzujące w postaci płynnej lub spienionej. Wywołują one zwłóknienie, a w konsekwencji wyłączenie z układu żylnego uszkodzonego naczynia krwionośnego. Jedna terapia zabiegowa obejmuje kilkanaście wkłuć cienką igłą a czas jej trwania to około 30 minut. Zastosowanie substancji jest różnorodne i odnosi się do rodzaju defektu oraz jego nasilenia.

Po wykonanej skleroterapii zaleca się stosowanie kompresjoterapii. Chodzi o to, aby na miejsce poddane nakłuciom nałożyć specjalistyczny opatrunek uciskowy. Czas noszenia takiego opatrunku to 5 – 14 dni. Po jego zdjęciu noga wygląda na obrzękniętą i spuchniętą, jednak jest to wyłącznie naturalna reakcja organizmu.

Kolejna sesja zabiegowa wskazana jest za minimum 2 tygodnie, a cała ich ilość to 3 – 4 zabiegi. Ich ostateczna ilość zależna jest jednak od nasilenia defektu żylaków i pajączków naczyniowych. O ostatecznym przebiegu leczenia decydują eksperci, co jest poprzedzone konsultacją lekarską.

Zalety skleroterapii:

  • mała bolesność,
  • precyzyjność, dokładność,
  • krótki okres rekonwalescencji, nie ograniczający aktywności ruchowej dnia codziennego,
  • umożliwia leczenie zarówno małych, jak i dużych zaburzeń funkcjonowania naczyń krwionośnych,
  • bezpieczna dla zdrowia, nieinwazyjna,
  • eliminuje udział lekarza chirurga,
  • oddziałuje tylko na żyły, nie uszkadzając przy tym innych tkanek,
  • metoda niechirurgiczna, co stanowi idealne rozwiązanie dla osób chcących uniknąć kontaktu ze skalpelem.

Skleroterapia a USG

Lekarze bazują na opracowanych na najwyższym poziomie standardach, podczas realizacji sesji zabiegowych leczących żylaki lub pajączki naczyniowe. Przed wykonaniem skleroterapii wykonują szereg różnych badań, konsultacji, które mają na celu profesjonalne przygotowanie Pacjenta do terapii. Świadczy to również o precyzyjnym podejściu ekspertów, którzy postulują o konieczności zastosowania USG podczas wykonywanego zabiegu. Ultrasonografia umożliwia bowiem precyzyjną realizację metody w zasięgu wzroku. Lekarz cały czas ma kontakt, a co najważniejsze kontrolę nad wykonywanymi czynnościami. Może je przyspieszać, spowalniać i nadać im oczekiwany tok przebiegu. Gwarantuje to precyzję i profesjonalizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ