Ząb składa się z korzenia oraz korony. Koroną nazywamy część zęba widoczną w ustach. Od kształtu, koloru i rozmiaru naszych zębów zależy estetyka uśmiechu. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia zęba w stopniu uniemożliwiającym jego odbudowę, zaleca się wykonanie korony protetycznej – przekonują specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie.

Czym jest korona?

Korona jest uzupełnieniem protetycznym, pewnego rodzaju nakładką na ząb. Ze względu na trwałość oraz kolor materiałów, z których jest wykonana, osłaniając ząb, ochrania go, wzmacnia, poprawia estetykę uśmiechu oraz samopoczucie. Korona zęba zacementowana jest na stałe, dzięki temu zyskujemy większy komfort oraz pewność, że nigdy nie wypadnie. Stosowanie koron jest szeroką gałęzią w leczeniu implantologicznym.

Jak powstaje korona protetyczna?

Wykonanie korony protetycznej rozpoczyna się od oszlifowania zęba. W celu zniwelowania bólu, odbywa się to po znieczuleniu miejscowym. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku oszlifowanego zęba. Wyciski przekazywane są do laboratorium protetycznego. Na ich podstawie, technicy odtwarzają pożądaną i estetyczna koronę. Kształtem, gładkością oraz kolorem idealnie pasującą do danego pacjenta. Ostatnim etapem jest przymierzenie korony, a następnie jej zacementowanie.

Jakie są rodzaje koron protetycznych?

Korony protetyczne mogą być wykonane z porcelany, metalu lub na podbudowie metalowej.

Korony pełnoceramiczne.

Dzięki podbudowie z tlenku cynku są bardzo trwałe i odporne na urazy mechaniczne. Są estetyczne, dzięki nim każdy uśmiech będzie piękny i biały.

Korony porcelanowe na podbudowie ze stali lub złota

Porcelana jest bardzo estetyczna, natomiast metal cechuje się dużą wytrzymałością. Z połączenia tych dwóch elementów powstaje bardzo popularny w protetyce rodzaj koron. Podstawą jest stop stali o specjalnym składzie, bezpieczny dla organizmu człowieka i bardzo trwały. Osobom uczulonych na metale nieszlachetne proponowane jest zastąpienie ich złotem.

Korony metalowe

To najstarsza forma odbudowy zęba. Cechuje się dużą twardością i wytrzymałością na urazy. Obecnie stosowane są bardzo rzadko, ze względu na estetykę uśmiechu.

Wskazania do wykonania korony protetycznej:

  1. Zniszczenie korony zęba spowodowane próchnicą lub urazem.
  2. Uzupełnienie estetyczne po wszczepieniu implantu.
  3. Uzupełnienie po leczeniu kanałowym.
  4. Starcie naturalnej korony zęba.
  5. Wskazania estetyczne.

Mosty protetyczne

Pozwalają na zrekonstruowanie brakujących zębów, przy wykorzystaniu pozostałych w szczęce lub żuchwie. Zęby własne przeznaczone na most nazywane są zębami filarowymi. To na nie zakładane są porcelanowe korony, brakujące zęby pomiędzy nimi są uzupełniane w postaci przęsła zamocowanego pomiędzy zębami filarowymi. Mosty protetyczne to uzupełnienie stałe.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne dzielimy ze względu na materiały, z jakich zostały wykonane. Wyróżniamy mosty:

  1. porcelanowe, wykonane na metalowej podbudowie,
  2. pełnoceramiczne, wykonane bez metalowej podbudowy,
  3. tymczasowe, most protetyczny wykonywany jest w laboratorium, w czasie oczekiwania na właściwe uzupełnienie lekarz stomatolog zakłada most tymczasowy.

Mosty protetyczne a implanty

Od wielu lat stosuje się mosty oparte na implantach. Dzięki temu nie są szlifowane naturalne zęby. W sytuacji braku trzech lub czterech zębów obok siebie można rozważyć osadzenie mostu na implantach. To atrakcyjne ekonomicznie rozwiązanie. Wprowadzając mniej implantów, oszczędzamy czas i pieniądze. Most protetyczny oparty na implantach moż.Ząb składa się z korzenia oraz korony. Koroną nazywamy część zęba widoczną w ustach. Od kształtu, koloru i rozmiaru naszych zębów zależy estetyka uśmiechu. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia zęba w stopniu uniemożliwiającym jego odbudowę, zaleca się wykonanie korony protetycznej – przekonują specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ