Zakażenie grzybiczne to powszechnie występująca dolegliwość. Problem ten nasila się z wiekiem. Nie jest trudno rozpoznać zakażony dermatofitami paznokieć, którego powierzchnia pokrywa się żółto-brązowymi lub zielono-brązowymi plamami. Płytka takiego paznokcia staje się matowa i ulega pogrubieniu.

Zaatakowany przez grzyby paznokieć staje się łamliwy i rogowaciejąc, może spowodować odklejenie się płytki od podłoża. Mimo prób nie jest możliwe wyleczenie grzybicy za pomocą domowych sposobów. Gdy zaobserwujemy problem, najlepiej od razu zgłosić się do dermatologa lub podologa – specjalisty od schorzeń stóp.

Przyczyny zachorowania na grzybicę paznokci

Grzybica paznokci to trudne do wyleczenia schorzenie. Przyczynami zakażenia grzybicznego mogą być:

  • nieodpowiednie obuwie,
  • brak higieny,
  • wysuszenie lub silna potliwość stóp,
  • wiek,
  • osłabiony układ odpornościowy,
  • nieumiejętne obcinanie paznokci,
  • wrastające paznokcie.

Czy grzybicą paznokci można się zarazić?

Zakażenie grzybiczne jest powodowane przez grzyby pleśniowe, drożdżaki lub dermatofity. Bardzo łatwo zarazić się grzybicą od innych osób, używając cudzych przyrządów do pedicure lub obuwia. Ryzyko infekcji jest szczególnie duże w takich miejscach, jak sauna lub basen. Na zakażenie grzybiczne podatni są w dużej mierze diabetycy oraz osoby cierpiące na niedokrwistość lub choroby ogólnoustrojowe. Na szczęście istnieją skuteczne metody walki z tym schorzeniem.

Metody leczenia grzybicy na paznokciach

Grzybica paznokci atakuje najczęściej skrajne palce stóp. Wczesne rozpoznanie schorzenia pozwala wyleczyć grzybicę za pomocą lakierów lub plastrów o działaniu grzybobójczym. Jeśli jednak zwlekaliśmy z podjęciem jakichkolwiek działań, które mogłyby uchronić nasze stopy przed rozwojem grzybicy, konieczna może się okazać wizyta u podologa. Najczęściej stosowane metody leczenia w gabinetach podologicznych to:

  • laseroterapia,
  • terapia pulsowa,
  • rekonstrukcja płytki paznokcia.

W ramach laseroterapii podolog przykłada do zmienionej płytki paznokcia głowicę lasera, która niszczy grzyby wskutek emitowanej wiązki laserowej. Zabieg jest skuteczny, natomiast wiąże się z jego kilkakrotnym powtarzaniem. Innym rozwiązaniem jest terapia pulsowa, polegająca na doustnym przyjmowaniu leku każdego dnia przez tydzień z trzytygodniowymi odstępami. Terapia pulsowa trwa zwykle trzy miesiące. Jeśli zależy nam na zachowaniu płytki paznokcia, możemy zdecydować się na jego rekonstrukcję.

Zabieg wykonywany jest m.in. w Gabinecie Podologicznym Satin w Warszawie. Rekonstrukcja płytki paznokciowej jest wykonywana w oparciu o metodę Arkady i polega na oczyszczeniu powierzchni paznokcia z grzybów i nadbudowaniu jej przy użyciu specjalnego materiału. Tak odtworzony paznokieć odzyskuje naturalną grubość i estetyczny wygląd.
Po wyleczeniu grzybicy problem nie powróci, o ile będziemy dbać o zdrowie i wygodę naszych stóp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ